Ha a frissen kiültetett retek, saláta vagy káposzta levelein apró lyukakat látsz, és közben kis fekete bogarak pattognak a növények között – akkor nagy eséllyel földibolhákkal van dolgod.
Mik is azok a földibolhák?
A földibolhák valójában nem bolhák, hanem apró, 1–3 mm-es ugráló bogarak, amelyek leginkább a keresztesvirágú növényeket (mint a káposzta, retek, mustár) kedvelik. Tavasszal és nyár elején a legaktívabbak, különösen meleg, száraz időben.
A földibolhák élete
A földibolhák életútja kora tavasszal indul, amikor a tél álmos takarójából előbújva azonnal megrohamozzák a friss, zsenge leveleket. Ezek az apró ugróművészek a hideg hónapokat avar alatt, talajrepedésekben vészelik át, de amint megérzik a meleget, nekiállnak táplálkozni – főként káposztaféléken, retekleveleken lakmároznak. Néhány hét múlva a nőstények már petéket raknak a talajba, közvetlenül a növények gyökérzónájába, ahol később kikelnek a kis lárvák. Ezek a föld alatt rágcsálnak, és bár nem látjuk őket, a gyökerekben okozott kár sokszor komoly következményekkel jár. Ahogy fejlődnek, bábbá alakulnak, majd újabb kis földibolhák bújnak elő – és kezdődik elölről az egész. Egy szezon alatt akár több nemzedék is felnevelkedhet, főleg ha a nyár száraz és meleg – pont, ahogy a földibolhák szeretik.

Miért veszélyesek?
A kifejlett bogarak apró rágásnyomokat hagynak a leveleken, ami egyrészt csúnya, másrészt a fiatal palántáknál akár a növény pusztulását is okozhatja. A lárvák is gondot okozhatnak, mert a gyökerekben élnek és ott táplálkoznak.
A vetésforgó ereje
A vetésforgó az egyik legegyszerűbb, mégis leghatékonyabb módszer a földibolhák elleni védekezésben. Mivel ezek a kis kártevők elsősorban a keresztesvirágú növényeket támadják, ha évről évre ugyanarra a helyre ültetjük a retket, káposztát vagy bimbóskelt, valósággal tálcán kínáljuk nekik a vacsorát. A vetésforgóval viszont megtörjük ezt a körforgást: ha minden évben más növénycsalád kerül ugyanabba az ágyásba, a földibolhák nem találják meg olyan könnyen a kedvenc csemegéjüket, így csökken a populációjuk. Ráadásul ez a módszer a talaj egészségére is jó hatással van – két legyet egy csapásra!
Vegyszeres védekezés – felszívódó szerek hatékony alkalmazása
A talajba kerülő, felszívódó szerek különösen hatásosak a földibolhák ellen, mert a növény magába szívja a hatóanyagokat, és azokkal együtt a levelek is védetté válnak. Két fő hatóanyagcsoportot érdemes kiemelni: a neonicotinoidokat (például imidacloprid, dinotefuran vagy clothianidin), valamint az organofoszfátokat, mint az acephate. A neonicotinoidok mély, hosszú távú hatást fejtenek ki; egy korai tavaszi talajöntözés után akár 2–3 hónapig is védelmet nyújtanak, mivel a földibolhák közben haraphatnak a levelekbe jutó hatóanyagból. Az acephate ezzel szemben rövidebb távon, 10–15 napig hat – így ha gyors reakcióra van szükség, például ha már rágják a palántákat, ez jól jöhet.
Érdemes már tavasszal, a palánták kiültetése után, az első földibolhák megjelenésekor indítani a kezelést. A neonicotinoidokat általában talajba öntözve alkalmazzák, közvetlenül a növény gyökérzónájába, hogy a szer minél jobban felszívódjon. Egyetlen kezelés is elég lehet 8–10 hétre. Az acephate gyakran permetként kerül kijuttatásra, gyorsan hat, de csak rövid ideig marad aktív, így ismétlésre lehet szükség.
A kezeléseket mindig kora reggel vagy késő este végezzük, hogy a beporzó rovarokat ne veszélyeztessük, és virágzó részekre ne permetezzünk. A készítmények adagolására és az élelmezés-egészségügyi várakozási időre mindig figyeljünk, a címkén található útmutatás szerint.

Földibolha karfiolon. A földibolhák sokszor csoportosan telepednek meg a növény belsőbb, védettebb részein, különösen akkor, ha a külső levelek már sérültek vagy túl forró, száraz az idő.
Bio védekezés
Aki inkább természetes úton védené meg a növényeit, annak is van több eszköz a kezében. A földibolhák nem szeretik a nedves környezetet, így a talaj takarása (pl. fűnyesedékkel vagy szalmával) már önmagában visszatartó erő lehet. A házi készítésű fokhagyma- vagy csalánlé permet is elriaszthatja őket, ahogy a neem olaj is jó biológiai rovarölő. A vetésforgó, a kártevőt elriasztó növénytársítások (pl. borsmenta, zsázsa), és a rovarháló használata szintén hatékony és környezetbarát megoldások – csak egy kis tervezést és figyelmet igényelnek.
Egy kis megnyugtatás a végére
Bár a földibolhák kicsik, a bosszúság, amit okoznak, néha óriásinak tűnik – de ne feledd, nem vagy eszköztelen! Akár vegyszeres, akár természetes úton szeretnél védekezni, több hatékony módszer is a rendelkezésedre áll. A kulcs a megelőzés, az odafigyelés, és az, hogy ismerd a kerted ritmusát. Ha figyelsz a növényeidre, hamar észreveszed, ha baj van – és így könnyebben léphetsz időben. A földibolhák ellen nem mindig kell harcot vívni, elég, ha egy lépéssel előttük jársz.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás